Začala 2. etapa programu POHO2030, další fáze se bude týkat například bývalého dolu Gabriela

Začala 2. etapa programu POHO2030, další fáze se bude týkat například bývalého dolu Gabriela

Program POHO2030 má za sebou první úspěšnou etapu, během které se podařilo vytvořit hned několik důležitých projektů. Vstupuje do další etapy, která již zahrnuje přípravy a realizace klíčových projektů mezi které patří POHO park Gabriela.

 

Za necelé tři roky existence má za sebou program POHO2030 úspěšnou dynamickou první etapu, která byla odstartována podepsáním memoranda o spolupráci na transformaci území pohornické krajiny. Veřejnosti byly představeny nejrůznější projekty, které do krajiny opět vrátí život, lidé se účastnili komentovaných prohlídek přímo v terénu a příležitost dostali i kreativci, kteří se podíleli na vytváření představ a vizí.

Jiří Staš, vedoucí rozvojových projektů MSID: "Jsme provedli spoustu analytické práce, abychom věděli, co to území vlastně obnáší, jaké má limity, ale i jaké má potenciály toho rozvoje, které se ukázaly významné a území bohaté."

Pilotní strategický projekt v rámci Fondu spravedlivé transformace, který se dostává do druhé etapy programu POHO2030, se týká bývalého dolu Gabriela.

Jiří Staš, vedoucí rozvojových projektů MSID: "Zapojili jsme architekty, kteří dali tu první myšlenku využití tohoto území jako bránu do pohornické oblasti. Návštěvník by mohl začít právě tady a Gabriela by ho nasměrovala na ty další směry. Nazvali jsme to POHO park Gabriela a máme ambici spojit toto okolí, využít historii toho území, Gabriela je jeden z nejcennějších bodů v té pohornické krajině."

Úkolem týmu není jen soustředit se na transformaci důlních objektů, ale změnit celkovou image pohornické krajiny.

Jiří Staš, vedoucí rozvojových projektů MSID: "Ukazovat na ten potenciál, na ty hodnoty historické, přírodní a přes nějaké pilotní projekty v té první fázi teď chceme začít spolupracovat s městy a spolky a přes systém "POHO příležitost" lákat lidi ať už místní k nějaké spolupráci, tak i návštěvníky z daleka. To, co tomu území chybí, tak je možnost prostupu vůbec, možnost dopravy nejen automobilové nebo vlakové, tak chybí základní mobiliář, lavičky, odpadkové koše. V rámci POHO se snažíme aby to bylo celé udržitelné a zelené a atraktivní pro investory, tak jsme do toho vnesli myšlenku té udržitelnosti a lokální firmy daly materiál, kreativci podobu, děláme různé cedule, lavičky."

V rámci první etapy bylo také memorandem stvrzeno partnerství se státním podnikem DIAMO a pracuje se na plánech pro oživení tří bývalých dolů, a to konkrétně Lazy, ČSA a Darkov na Karvinsku. Pro letošní rok se počítá s několika významnými akcemi pro veřejnost Jedna z větších se uskuteční v květnu na Barboře - festival Re-Barbora.

Jiří Staš, vedoucí rozvojových projektů MSID: "To bude na mnohem vyšší úrovni, co se týče kapel, programu."

Na léto budou opět připraveny vozit návštěvníky po pohornické krajině důlní vlaky, projížďky budou obohaceny o nové zážitky.

Jiří Staš, vedoucí rozvojových projektů MSID: "Co se týče fotopointů, můžou z vlaku vystoupit, bude tam i divadlo s audio průvodcem. V první fázi byly projekty pilotní, teď je chceme rozvíjet na další levely."

Letos je také v plánu otevřít bývalý důl Gabriela veřejnosti prostřednictvím konkrétních akcí.

Jiří Staš, vedoucí rozvojových projektů MSID: "Především proto, abychom je zapojili do toho, co vlastně by tady chtěli a proto to děláme, zapojit je do procesu transformace."
1 0

K poslední šichtě Zdař Bůh

Pod záštitou Klubu přátel hornického muzea v Ostravě byly vydána kniha pod názvem K poslední šichtě Zdař Bůh ke 100 výročí mohutného výbuchu na Dole...