Progresivistické strany v státech v EU z ničeho nic objevili průšvihy, které způsobila jejich politika. Dva měsíce před volbami. Prý je vyřeší pomocí dalších dotací.
„Green Deal ničí evropskou ekonomiku.“ Takového přiznání jsme se od unijních progresivistů samozřejmě nedočkali. Ale jako houby po dešti se v médiích objevují články o tom, jak zelené partaje mají na zřeteli prospěch evropských firem. A jak se najednou nebudou starat jen o svůj „boj za klima“, ale také o blaho podnikatelů a firem, které v prostoru EU zůstanou. V čele tohoto proudu, který by se paradoxně mohl jmenovat probuzení, čili stejně, jako americká ideologie woke (třeba zde a zde), kráčí současná předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (zde).
Překvapivé? Ani náhodou. Tahle paní, která je pod Green Dealem a jeho zrůdnostmi podepsaná od samého začátku najednou, po pěti letech, pochopila, že… že by letos mohla skončit nejen mezi unijními aparátčíky, ale v politice vůbec. Proč jí taková představa, v jejích 65letech, tak vadí, se můžeme jen domnívat. Oficiální zdůvodnění věrohodné vysvětlení její snahy o dalších pět let v čele Evropské komise nenabízí. Stejně, jako nenabízí termín, kdy paní předsedkyně předá vyšetřovatelům zprávy o dodávkách kovidových vakcín za miliardy, které si z mobilu vyměňovala s šéfem společnosti Pfizer.
Tak jí parta poradců vymyslela tenhle veletoč, do kterého honem nastupují i další progresivisté. Pět let kašlali na to, co svou zeleně socialistickou ideologií lidem v členských státech způsobují. Pokles životní úrovně, drahé energie, ztráta konkurenceschopnosti firem, donedávna nepředstavitelná závislost na Číně, hrozící nedostatek elektřiny a tepla…teď prozřeli a chtějí to napravit. Jak? Samozřejmě ne tak, že by zrušili Green Deal, dotace a omezili pravomoci Bruselu. To v žádném případě! To je prý potřeba zachovat, protože musíme zachránit klima! Ale je potřeba státy v EU ještě víc zadlužit (např. zde), aby se mohly víc dotovat, aby se zdánlivé perpetuum mobile Green Dealu nezastavilo. Což by se bez dotací stalo rychle. S dotacemi se to jen stane později a kvůli většímu zadlužení budou ekonomické důsledky ještě horší.
Udržet u moci progresivisty a zelenou lobby, ať to stojí, co to stojí. To je cíl. Pro jeho dosažení se budou dotovat firmy, které budou dotace potřebovat, protože by je jinak zahubila regulace.
Ostatně mnohé napovídá například i zpráva portálu Euractiv, která vyšla poté, co Leyenová získala nominaci Evropské lidové strany (EPP). „Priority a hlavní výzvy pro další pětileté období jsou válka na Ukrajině, krize v Pásmu Gazy, nestabilita na Blízkém východě a vzestup Číny,“ řekla podle Reuters von der Leyen účastníkům kongresu EPP, informoval Euractiv (zde). Že je nezbytné pomoci firmám v členských státech, se mezi její priority už jaksi nedostalo. Přitom by to nestálo nic. Stačilo by zrušit unijní regulace a dotace.