Únor roku 2021 byl pro hornickou obec bohužel velmi smutný, neb horníkovo srdce potkaly dvě neveselé zprávy.
První neradostnou zprávou bylo vyvezení posledního důlního vozíku z Dolu Darkov, které se uskutečnilo v úterý 23. 2. 2021 za velmi přísných epidemiologických opatření, a tak tento akt mohl na místě sledovat jen úzký okruh pracovníků. Samotný Důl Darkov započal historii v roce 1982 (historie těžby v daném dobývacím prostoru je daleko delší – sahající až do roku 1854), přičemž za období 1982–2021 bylo vytěženo úctyhodných 53 931 900 tun černého zlata! Důl byl význačný v mnoha oblastech. Nacházelo se zde nejvýkonnější skipové zařízení v revíru, které dokázalo denně vytěžit (vyvézt) přes 27 tisíc tun uhlí. Excelentním z hlediska technologie a kapacity byl i darkovský úpravárenský komplex na zpracování uhlí, kdy při rekordu z roku 2014 bylo zpracováno nevídaných 28 200 tun uhlí za jeden den. Na Dole Darkov se těžilo energetické i koksovatelné uhlí, přičemž za celou existenci dolu byly vyraženy stovky kilometrů chodeb v hloubce až 1 200 metrů pod povrchem.
Druhou neradostnou zprávou bylo symbolické vyvezení posledního důlního vozíku z Dolu ČSA (Československé armády) v sobotu 27. 2. 2021, opět za přísných opatření. Důl ČSA zahájil činnost v roce 1951 a za dobu své existence vytěžil 144 418 264 tun černého uhlí. Pokud však půjdeme do historických souvislostí v revíru, těžba na dole započala již kolem roku 1860, což značí více než 160 let činnosti dolu. I na Dole ČSA byly vyraženy stovky kilometrů chodeb a těžilo se v hloubce až 1 200 metrů pod povrchem. Z hlediska hornické statistiky byl Důl ČSA nejdéle činný černouhelný důl v ČSR/ČSSR/ČSFR/ČR. Důl byl částečně (převládalo natáčení na Dole Barbora v Karviné a na Dole Schoeller v Libušíně využit pro tvorbu filmové komedie z hornického prostředí „Parta hic“ (z roku 1976) s nezapomenutelnými jmény jako Regina Rázlová, Vladimír Menšík, Josef Dvořák, Petr Nárožný a další.
Poslední řádky patří horníkům těchto dolů. Někteří havíři zde pracovali několik let, někteří celý život, přátelství vzniklá na dole jsou uchována do smrti. Ne nadarmo jedna z nejkrásnějších hornických karmín (písní) se jmenuje „Kamarádi, dolů sfárejme!“. Bohužel jedna významná hornická etapa se ukončuje a je na místě poděkovat všem, kteří tuto etapu tvořili – pro rozvoj českého průmyslu, pro rozvoj Moravskoslezského kraje, pro rozvoj České republiky… Ctění horníci, děkujeme za Vaši vykonanou práci a Zdař Bůh v lepších časech!
Informace k článku byly získány
z portálu www.okd.cz.
Ing. Václav Dorazil, Ph.D.
Za Sdružení hornických
a hutnických spolků ČR