Ministerstvo financí zadalo OKD analýzu možného pokračování těžby

Ministerstvo financí zadalo OKD  analýzu možného pokračování těžby

Během celého roku 2022 plánuje OKD vytěžit zhruba 1,3 milionu tun uhlí. V první polovině roku 2023 pak dalších 450 tisíc tun. Přípravy důlních pracovišť pro příští rok začaly už letos v dubnu a zatím plánovaným koncem těžby v revíru se stal druhý kvartál 2023. Oznámili to představitelé společnosti po setkání s náměstkem ministra financí Romanem Binderem.

Zajistit dostatečné dodávky uhlí pro topnou sezónu 2022/2023 a důkladně zvážit všechny okolnosti možného pokračování těžby i v dalších letech. To jsou dva klíčové úkoly pro stát, stoprocentního majitele OKD, i obměněné vedení firmy. Právě o tomto jednalo na Dole ČSM představenstvo i odbory OKD s náměstkem ministra financí.

„Energetické uhlí máme prodáno na celý rok 2022, u koksovatelného jsou smlouvy o prodeji uzavřeny pro první polovinu letošního roku. V tuto chvíli jedou naplno tři poruby, postupně během letošního roku jich bude v provozu až pět. V roce 2023 plánujeme celkem čtyři bloky,“ uvedl nový předseda představenstva a obchodní ředitel OKD Roman Sikora. Nejvíc vagónů uhlí z posledního fungujícího Dolu ČSM zůstává v České republice, další míří k odběratelům z okolních zemí. V případě možného dalšího prodloužení těžby by OKD muselo s přípravami začít nejpozději letos v červenci.

„Stojíme před důležitým rozhodnutím, které musíme v následujících týdnech udělat. Nejprve ovšem musíme dobře znát všechny okolnosti i možná rizika. Klíčových proměnných je hned několik. Ať už jde o další průběh ruské agrese na Ukrajině, cenu uhlí jako takového, všechna případná klíčová povolení a rovněž samozřejmě dostatek personálních kapacit s patřičným vzděláním a zkušenostmi,“ vysvětlil za ministerstvo financí jeho náměstek Roman Binder.

OKD měla v dubnu 2022 cca 2650 vlastních a 650 dodavatelských zaměstnanců. Prodloužení těžby do druhé půlky příštího roku by podle Sikory znamenalo prodloužení pracovní činnosti a dodavatelských smluv pro stávající kolektivy příprav a rubání. „Žádné nové kolektivy v tuto chvíli vytvářet nebudeme,“ doplnil předseda představenstva a obchodní ředitel firmy.

 
1 0