Spolek je činný 103 let. Čtyři členové nejstaršího Spolku na dole Gabriela vystoupili a založili v roce 1914 v obci Stonava spolek pod polským názvem Stowarzyszenie Górnictwa dla Stonawy pod vedením Antonína Blachy. Valná hromada dne 22.března 1914 zvolila za předsedu Jana Trombíka,který krátce na to byl povolán na frontu a v roce 1917 byl zvolen předsedou Frantiszek Pastuszek, který byl až v roce 1926 byl vystřídán Josefem Ondruchem. 3.října1938 dochází ke změnám hranic s Polskem a obec Stonava se ocitá v Polsku. Činnost hornického spolku byla ukončena 1.září 1939,kdy vznikla II.světová válka napadením Polska, která trvala 6 let.
Významnou události bylo v roce 1915 vystoupení Roberta Ciesly, bývalého předsedy Polského svazu pracujících ve Stonavě, který hornickému sdružení předal prapor, který patřil právě Polskému svazu pracujících.Hornické sdružení zaplatilo za historickou standartu 70 korun a souhlasilo s podmínkou,že se v parádních uniformách se standartou zúčastní pohřbů i nečlenů Hornického sdružení,kteří přispěli na výrobu hornického praporu.
Po II.světové válce v říjnu 1947,bylo Zemským úřadem v Ostravě zaregistrováno Hornické sdružení obce Stonava a 7.srpna 1949 byl vysvěcen nový prapor. V roce 1950 bylo stanovami změněno sdružení na Kroužek krojovaných horníků Stonava a v roce 2015 změna na Spolek krojovaných horníků při obci Stonava.
Ke dnešnímu dni má Spolek 84 členů a v uplynulém roce uspořádal 57 akcí – z toho účast ve slavnostních uniformách 3 pohřby,4 hornické plesy,4 zahradní slavnosti.
Předseda Spolku Ladislav Kajzar.