Němci zoufale řeší drahé energie

Němci zoufale řeší drahé energie

Německá vláda musí upravit rozpočet pro letošní rok dodatkem, aby tak po verdiktu ústavního soudu zajistila financování programů, zejména pak regulovaných cen elektrické energie a plynu. Oznámil to spolkový ministr financí Christian Lindner s tím, že bude nutné schválit výjimku z takzvané dluhové brzdy, která brání rychlému zadlužování.

Spolkový ministr financí Christian Lindner uvedl, že rozpočtový dodatek je reakcí na verdikt ústavního soudu. Foto: BMF

Ústavní soud před týdnem zablokoval 60 miliard eur (1,47 bilionu Kč), které podle verdiktu vláda protizákonně převedla do klimatického fondu. Pochybné je také financování cenových stropů z Hospodářského stabilizačního fondu (WSF).

Po právní stránce bude nyní jasno, jak nakládat se zvláštními fondy a mimořádnými půjčkami,“ řekl Lindner o důvodech rozpočtového dodatku pro letošní rok. Ten předloží v nadcházejícím týdnu. Dodal, že výdaje včetně financování stropů pro ceny energií tak budou zajištěny. Pokud by vláda neměla na tyto kompenzační opatření peníze, znamenalo by to pro odběratele zdražení.

Rozpočtový dodatek, jak řekl Lindner, je reakcí na verdikt ústavního soudu. Ten vládě zakázal používat 60 miliard eur z klimatického fondu a zároveň jí nařídil z jiných zdrojů zajistit závazky, které z tohoto fondu už slíbila vyplatit. Zmíněná suma byla v podobě zmocnění k půjčkám původně vyčleněna v rozpočtu pro rok 2021 na boj s následky covidu-19, ale Německo peníze nakonec nevyužilo. Vláda se proto rozhodla vložit peníze do klimatického fondu, což ale soud označil za protiústavní.

Spolkový účetní dvůr (BRH), který je nezávislým kontrolním úřadem, navíc poukazuje na to, že pochybné je i financování Hospodářského stabilizačního fondu (WSF). V tomto případě se to týká více než 45 miliard eur, které byly vyčleněny pro letošní a nadcházející rok.

Kvůli rozpočtové krizi není jasné, jak bude vypadat rozpočet pro rok 2024 a kdy by ho mohl Spolkový sněm schválit. Původně měli poslanci o rozpočtu hlasovat za týden, termín byl ale odložen. Německu tak hrozí, že do nového roku vstoupí s rozpočtovým provizoriem.

Pro letošní rok schválil parlament rozpočet s výdaji 476,3 miliardy eur (11,6 bilionu Kč) a schodkem 45,6 miliardy eur (1,1 bilionu Kč), což mělo poprvé od roku 2019 umožnit udržet podmínky dluhové brzdy. To se nakonec ale kvůli připravovanému dodatku nepodaří.

0 0