Gazprom si znovu nerezervoval kapacitu pro vývoz do Evropy

Gazprom si znovu nerezervoval kapacitu pro vývoz do Evropy

Ruský plynárenský monopol Gazprom si nerezervoval kapacitu pro vývoz plynu do Evropy plynovodem Jamal pro druhé a třetí čtvrtletí. Ukázaly to výsledky aukce, na které upozornila agentura Reuters. Tok plynu plynovodem je stále obrácen na východ.

Současné vysoké ceny plynu odrazují od okamžitých nákupů plynu z Ruska. Zájemci místo toho využívají uskladněný plyn v Evropě, kde ovšem už úroveň zásob klesla pod pětiletý průměr.

Úsek plynovodu Jamal mezi Polskem a Německem je od 21. prosince obrácen směrem na východ. Když plynovod obrátil směr toku, ceny plynu stouply až na rekordních 184,95 eura (4480 Kč) za megawatthodinu (MWh). Dnes velkoobchodní cena plynu klesla o 2,9 procenta na 78,25 eura za MWh.

Gazprom si může rezervovat kapacitu plynovodu Jamal v Evropě směrem na západ při denních, měsíčních a čtvrtletních aukcích.

Západ obvinil Rusko, že nevyužívá plynovod, protože tak chce vyvinout tlak na regulační orgány v EU a Německu, aby schválily nový plynovod Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem přes Baltské moře. Rusko to popírá a tvrdí, že dlouhodobé smlouvy plní v plném rozsahu a plynovod nevyužívá, protože nemá dostatek objednávek.

Gazprom si také pro druhé čtvrtletí nezarezervoval tranzitní kapacitu pro vývoz přes přechody na Ukrajinu ani kapacitu přes propojovací bod Velké Kapušany na slovensko-ukrajinské hranici.

Bude dost plynu pro Evropu?

Rusko mezitím podepsalo smlouvu s Čínou o dodávkách ruského zemního plynu a ropy do Číny v odhadované hodnotě 117,5 miliardy dolarů (2,5 bilionu Kč). Na jejím základě se Gazprom dohodl, že bude čínské státní energetické společnosti CNPC dodávat ročně deset miliard krychlových metrů plynu z ruského Dálného východu. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova byla dohoda sjednána na 25 let. Hodnota těchto dodávek by se podle propočtů agentury Reuters mohla pohybovat kolem 37,5 miliardy dolarů (téměř 799 miliard Kč).

Odborníci varují, že to může spolu s evropskými plány na větší využívání plynu v energetice do budoucna znamenat, že cena ruského plynu bude i nadále mimořádně vysoká a že ho navíc nebude pro Evropu dostatek.