Tabule č. 4 Naučná stezka

Tabule č. 4 Naučná stezka

číslo projektu: CZ.1.02/6.2.00/08.03308

Historie těžby uhlí na Landeku

Sídliště lovců mamutů ze starší doby kamenné, staré asi 30 000 let, bylo objeveno v roce 1924 při úpravě tenisových kurtů na vrcholu kopce. Lidé se zde usídlili díky výhodné poloze k úkrytu a obraně, ale také hojnosti zvěře v lesích a ryb v řekách. Jedná se o součást pravěkého „civilizačního centra Evropy“

Klikací mapa

V roce 1782 byla na Landeku zahájena těžba uhlí, která zde trvala nepřetržitě až do roku 1991, kdy byly uhelné zásoby vyčerpány.

Landek se tak stal prvním místem na Ostravsku, kde bylo uhlí cílevědomě těženo pro podnikatelské účely. Kromě uhlí však kopec poskytoval také lákavá přírodní zákoutí a záhy se stal oblíbeným místem pro procházky. Místní turistický průmysl se čile rozvíjel, takže již brzy mohli návštěvníci posedět ve dvou výletních restauracích či se projet na loďkách.
První jáma se jmenovala Ferdinandovo štěstí. Důl nejprve patřil majitelům hlučínského panství, poté ho koupil arcibiskup a majitel vítkovických železáren Rudolf Rakouský, později ho prodal vídeňskému bankéři Salomonu Rothschildovi, po kterém ho zdědil jeho syn Anselm.